MOTOR TEMİZLEME

 
Polytop’un motor temizliği için özel olarak ürettiği Polytop Motor Temizleyici ile pırıl pırıl bir motora sahip olmak mümkün.

Motor temizliği estetik olarak gerekliliği kadar kaputun altında kalan bölümlerin sağlıklı çalışması açısından da önem taşımaktadır. Motordaki herhangi bir yağ kaçağı vb olusuz durumu çok daha kısa sürede görebilmek, elektronik sistemlerin sağlıklı çalışmasını sağlamak için motor temizliği önem taşıyor.

Motor temizliği car care uygulamaları içinde profesyonel gerekliliğin en çok ihtiyaç olan alanlardan birisidir. Gelişen teknoloji ile birlikte kaputun altında bir motordan çok daha fazlası var. Özellikle elektronik devrelerle dolu bir alanın temizliği için uzman uygulayıcılara ihtiyaç var.

Motor temizliği öncesinde kaputun altındaki elektronik devereler mutlaka koruma altına alınmalıdır. AutoClub Uygulama Merkezlerinde yapılan boya koruma uygulamalarında Polytop Mos2 koruyucu kullanılmaktadır. Açıkta bulunan beyin kutusu, ABS, ECU, HCU, alarm ve zenon far beyin kutuları basınçlı sudan korumak amaçlı maskeleme yapılarak kapatılır.


Yoğun ve kurumuş kir olan otomobillerde bu bölge için ilk aşamada Polytop Zift Temizleyici kullanılır. Diğer bölgeler için kirlilik durumuna göre konsantre oranı ayarlanmış Polytop Motor Temizleyici seyreltilerek pompalı şişe ile tüm motor aksamlara ve metal aksamlara kuru yer kalmayacak şekilde püskürtülür. Motor temizleme fırçası ile tüm motor aksamı ve metal bölümler  fırçalanır. Çok daha derin noktalar için Tornador kullanılarak temizleme işlemi yapılır.

Hava tabancası ile tüm soketler ve bağlantı noktaları kurutulur. Kaput altı keçesinin aynı şekilde kiri su ile akıtıldıktan sonra vakum yardımı ile fazla suyu çekilmelidir. Uygulama öncesinde aracın motoru çalıştırılarak göstergedeki ışıkların (arıza lambası, airbag  lambası, motor arıza lambası v.b ) yanıp yanmadığı kontrol edilmelidir. Araç çalıştıktan sonra sönmeyen iki lamba vardır; birincisi emniyet kemer lambası, ikincisi el fren lambası. Diğer lambaların yanması motorda var olan bir arızaya işarettir. İşleme başlamadan önce tüm bu kontrollerin yapılması sonrasında bir yanlış anlamanın önüne geçmek için önemlidir.

Kaput altı izolasyon keçesinin sağlamlık kontrolünün yapılması önemlidir.
Temizlik tamamlandıktan sonra kuru hava ve mikrofiber kullanılarak yüzeydeki kirlenmeler alınır ve kurutulur.
Motor temizliği estetik olarak gerekliliği kadar kaputun altında kalan bölümlerin sağlıklı çalışması açısından da önem taşımaktadır.MOTOR KORUMA

 

Motor koruma uygulaması göz ardı edilen uygulama noktalarından birisi olmakla birlikte ilerleyen yıllarda sıkıntı yaşamamak için ihmal edilmemesi gereken uygulamalardan birisidir.

Motor temizleme uygulaması sonrasında yapılması önerilmektedir.

Otomobilik kalbi durumundaki motor bloğu birçok parçadan oluşuyor. Değişen ve gelişen otomobil teknolojisi ile birlikte kaputun altındaki bölüm mekanik olduğu kadar elektronik de birçok bölümü içeriyor hale geldi.

Bu bölümlerin temizliği de önemli bir hale geldi. AutoClub Motor Temizleme uygulaması ile tüm bu aksamları sıfır otomobil temizliğine kavuşturmak mümkün. Bu temizlik yapıldıktan sonraki aşamada ise mekanik ve elektronikbaşta olmak üzere tüm aksamların korumasının yapılması sonrasındaki süreçte yıpranmayı ve aşındırmayı geciktirecektir.

Polytop Motor Koruyucu ile tüm aksamlar yoğun bir wax tabakası ile koruma altına alınır. Bu uygulama sonrasında dış etkenlerin kaputun altındaki aksamlara zarar vermesi mümkün olmayacaktır.

Motor Koruma kapsamında Polytop Mos2 ile elektronik aksamlar da koruma altına alınır.

Motor Koruma uygulamasında en önemli noktalardan birisi de plastik aksamların bakım ve korumasının yapılmasıdır. Dış etkenlere bağlı olarak sertleşen, sertleştikten sonra da çatlayabilen bu aksamların Polytop Plastik Yenileyici ile koruması yapılır.

Plastik aksamların bakımında silikonlu ürünler kullanılmamasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Genleşme özelliği bulunan silikonla yapılacak bakım sonrasında lastik bölgelerdeki çatlamalar daha da hızlanacaktır.

AutoClub’ın motor koruma uygulamasında kullandığı ürünlerde silikon bulunmamaktadır.